Powrót

Wywiad dla portalu Strefa Inwestorów

kawa z gazetą

Zapraszam do lektury wywiadu opublikowanego na portalu „Strefa Inwestorów”, który przeprowadził ze mną Piotr Rosik.

W wywiadzie podzieliłam się moimi przemyśleniami na temat sytuacji polskiego i międzynarodowego rynku sztuki. Zwróciłam uwagę, nie tylko na specyfikę rodzimego rynku, jego cechy szczególne, ale także na potencjalne możliwości i perspektywy rozwoju, jakie się z tym wiążą.

„Dane pokazują, że na Zachodzie przeciętny obywatel wydaje około 36 euro na sztukę w skali roku, a Polak około… 1,69 euro. Jednak w ostatnich latach w Polsce liczba inwestorów i kolekcjonerów aktywnych na rynku sztuki znacznie wzrosła. Nasz rynek sztuki, pomimo że jest stosunkowo młody, rozwija się bardzo dynamicznie. Mamy więc wiele możliwości, aby dogonić europejską średnią. Nie tylko indywidualni inwestorzy mają przed sobą ciekawą perspektywę w Polsce, ale także firmy. Kolekcje korporacyjne to na pewno interesujący kierunek, w jakim może się rozwijać kolekcjonerstwo w naszym kraju.”

Rozmawialiśmy między innymi o tym, co zmieniła na polskim rynku sztuki pandemia koronawirusa. W związku z tym pojawił się temat sztuki i nowych technologii, w tym NFT (non-fungible tokens). W podsumowaniu wywiadu podałam też najważniejsze wskazówki, jakie mam dla początkujących kolekcjonerów:

Pomocna jest wszechstronna wiedza dotycząca historii sztuki, warto orientować się w wystawach, bywać na targach sztuki, w galeriach, obserwować notowania aukcyjne, czytać branżową prasę. Do tego trzeba dodać własny gust i nieustannie nad nim pracować – to bardzo ważne, aby kupować prace, które nam się podobają. Te wszystkie elementy dają szansę, na to że nasze decyzje inwestorskie związane z zakupem dzieł sztuki będą trafne i opłacalne w dalszej perspektywie czasowej. 

Pełna treść wywiadu dostępna pod tym linkiem.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o rynku sztuki w Polsce i na świecie, zapraszam do lektury tekstów na stronie, na moje Social Media oraz do bezpośredniego kontaktu.

Martyna Listkowska Art Advisory © 2021