Powrót

Złota jesień w świecie sztuki

Jesień 2021 w świecie sztuki zapowiada się bardzo ciekawie. Po długiej przerwie wraca wiele imprez: festiwale, targi sztuki, które w ubiegłym roku nie mogły się odbyć ze względu na światową pandemię. Poniżej subiektywny przegląd najważniejszych imprez września. Tych wydarzeń nie może przegapić żaden kolekcjoner i miłośnik sztuki.

Design jest formą sztuki w Mediolanie

Salone del Mobile (Supersalone) – 5-10 września 2021 r.
Fuori Salone (Milano Design Week) – 4-10 września 2021 r.

Salone del Mobile powołano do życia w 1961 roku jako imprezę branżową, która miała na celu promować meble, rzemiosło i design „Made in Italy”. Dzisiaj wydarzenie ma zdecydowanie bardziej międzynarodowy charakter, choć oczywiście na targach nadal dominują włoscy wystawcy. Po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powrót targów jest dla Włochów wielkim wydarzeniem – świadczy o tym chociażby fakt, iż na otwarciu imprezy zagości prezydent Sergio Mattarella. Tradycyjnie już w trakcie trwania targów Salone del Mobile w całym mieście odbywają się liczne imprezy towarzyszące: wystawy, koncerty, spotkania i prelekcje. Warto więc odwiedzić nie tylko same targi, ale też śledzić wszystkie inne inicjatywy, które odbywają się pod hasłem Fuori Salone. Poza tym dobry design i sztuka to zawsze doskonałe połączenie. Mediolan we wrześniu jest idealną destynacją, jeśli szukasz sofy pasującej do Twojego nowego obrazu w salonie. 

Ilustracja: Salone del Mobile

Rzeźba w plenerze w Londynie

Frieze Sculpture – 14 września – 31 października 2021 r.

W połowie miesiąca po raz kolejny Park Regentów w Londynie wypełni się rzeźbami, a wszystko za sprawą inicjatywy stworzonej przez Frieze (międzynarodowy magazyn o sztuce współczesnej oraz organizator targów sztuki). Publiczny ogród zmienia się w wystawę sztuki współczesnej pod gołym niebem, dostępną dla każdego, zupełnie bezpłatnie. Kuratorką imprezy od 2012 lat jest Clare Lilley, dyrektor programowa Yorkshire Sculpture Park. W swojej karierze współpracowała z artystami takimi jak Damien Hirst czy Ai Wei Wei. Wybór prac na Frieze Sculpture objął szerokie grono międzynarodowych twórców. Tematyka dzieł skupia się wokół aktualnych kwestii geopolityki, zmian klimatycznych, ochrony środowiska. Warto zwrócić uwagę na prace artystki polskiego pochodzenia – Tatiany Wolskiej, która na co dzień mieszka i pracuje w Nicei. Jej rzeźby powstają zazwyczaj w procesie ponownego przetwarzania różnych materiałów (stara pianka z materaca, zardzewiałe gwoździe, ścinki drewna). W Londynie artystka zaprezentuje formy, które zostały wykonane z recyklingowanych plastikowych butelek.

Ilustracja: Tatiana Wolska, „Melancolia”, instalacja, copyright: Tatiana Wolska & Galeria L’etrangere, żródło ilustracji: Galeria L’etrangere

Tradycja i nowoczesność: podwójne targi sztuki w Bazylei

Art Basel – 24 – 26 września 2021 r.
Liste Art Fair Basel – 20-26 września 2021 r.

Odbywające się od 1970 roku w szwajcarskiej Bazylei Art Basel to największe i najważniejsze targi sztuki na świecie. Doczekały się swoich siostrzanych edycji także na innych kontynentach, zarówno w USA (Art Basel Miami) jak i w Azji (Art Basel Hong Kong) i są miejscem dla prawdziwych weteranów art worldu. Od 1996 roku równolegle do Art Basel odbywają się także targi młodej sztuki Liste. W pandemicznym 2020 roku odbyły się one jedynie w wersji online pod nazwą Liste Show Time. Formuła internetowa będzie kontynuowana również w tym roku, jako uzupełnienie targów w tradycyjnej formule. Podczas edycji Liste 2021 zaprezentują się na żywo trzy galerie z Polski: Piktogram, Serce Człowieka i Wschód, a dodatkowo online na Liste Show Time galeria High.

Ilustracja: galeria sztuki, targi sztuki, obraz iSAW Company z Pixabay

Weekend sztuki współczesnej w Warszawie

Warsaw Gallery Weekend – 30 września – 3 października 2021 r.

W tym roku będzie mieć miejsce już 11. edycja Warsaw Gallery Weekend. Jest to największy cykliczny przegląd sztuki współczesnej w Polsce, który odbywa się co roku jesienią w stołecznych galeriach. Impreza wzorowana jest na podobnych inicjatywach działających w innych ważnych ośrodkach artystycznych, takich jak np. Berlin Gallery Weekend. Galerie pozostają otwarte dla publiczności przez cały weekend – od piątkowego wieczoru pełnego wernisaży aż do niedzielnego popołudnia włącznie. Program obfituje w oprowadzania, wykłady, dyskusje, spotkania z artystami i koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W tym roku podczas WGW odbędą się wystawy w 31 galeriach, które pokażą łącznie prace ponad 95 artystek i artystów. Trasę zwiedzania warto podzielić na trzy dni i zaplanować z mapą w ręku.

Ilustracja: Maria Loboda, Galeria Wschód, materiały prasowe Warsaw Gallery Weekend 2020

Martyna Listkowska Art Advisory © 2021