241181575_181291137384625_3763037163760973459_n

O mnie

Nazywam się Martyna Listkowska. Jestem absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowałam w największym domu aukcyjnym w Polsce, doradzając w zakupach dzieł sztuki klientom prywatnym i korporacyjnym. 

Wiedzę o rynku sztuki zdobywałam na prestiżowych uczelniach zagranicznych — Sotheby’s Institute of Art London oraz Università Cattolica del Sacro Cuore Milano. Współpracowałam z galeriami sztuki i instytucjami muzealnymi, m.in.: Galeria Leto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fondazione Cassa di Risparimo d’Asti. Specjalizuję się w sztuce od wieku XIX po współczesność. W szczególności interesuje mnie sztuka kobiet i odkrywanie biografii pomijanych przez historię sztuki artystek. Śledzę trendy i notowania na polskim i światowym rynku sztuki. Zapraszam do zakładki artnews, gdzie dzielę się moimi obserwacjami, najnowszymi informacjami i inspiracjami ze świata sztuki.

Studia licencjackie i magisterskie w Instytucie Historii Sztuki dotyczyły sztuk plastycznych, rzemiosła, architektury. Wykształcenie zdobyte na Uniwersytecie Warszawskim ugruntowało moją wiedzę dotyczącą historii sztuki. Napisane przeze mnie prace dyplomowe dotyczyły historii sztuki kobiet i feminizmu. Dzięki wybieranym przeze mnie specjalizacjom rozwinęłam także wiedzę dotyczącą sztuki współczesnej.

Sotheby's to najstarszy dom aukcyjny na świecie, a powstanie tej instytucji w połowie XVIII wieku było jednym z kluczowych wydarzeń w historii rynku sztuki. Zrozumienie w jaki sposób dzieła sztuki mogą być traktowane jako przedmiot inwestycji alternatywnych wymagało ode mnie poznania historii rynku, czynników wpływających na wycenę, raportów i analiz, typów aukcji, różnorodnych sektorów rynku, najważniejszych kolekcji i kolekcjonerów.

Poznałam rynek sztuki z perspektywy Włoch - państwa o najwspanialszym i najbogatszym dziedzictwie kulturowym w Europie. Spotkania z kolekcjonerami takimi jak Patrizia Sandretto Re Rebaudengo (Top 200 Collectors portalu artnews) były niezwykle inspirujące. Wykładowcami byli także Filippo Lotti z domu aukcyjnego Sotheby's Milano czy Domenico Filipponi zajmujący się doradztwem Art Advisory dla banku UNI Credit.

Czy masz jakieś pytania?

Umówmy się na spotkanie na żywo lub online, aby porozmawiać na temat przyszłej współpracy.

Martyna Listkowska Art Advisory © 2021